Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących). | ||
Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje DUSZKI.PL a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-) Dzisiaj jest: 2024-11-21 10:37:49 Aktualizacja dnia: 2024-10-27 09:32:05 |
|
|
Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-) |
Strona główna | Teksty i inne | Intencje | Dla Gości | Dla Duszków | Poczta Duszków | Kontakt i Info |
Modlitewnik | Archiwum | Dodaj intencję | Galeria i eKartki | O Duszkach | Forum | Księga Gości |
Z Ewangelii wg św. Mateusza:
„Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: "Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!" Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: "Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną". Odpowiedziały roztropne: "Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!" Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: "Panie, panie, otwórz nam!" Lecz on odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was". Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." Mt25,1-13
Gotowość na przyjęcie oczekiwanego Zbawiciela... Czas Adwentu, radosne oczekiwanie na narodziny Mesjasza to nie tylko pamiątka wydarzeń sprzed wieków, ale przede wszystkim moje „tu i teraz”, moje przygotowywanie się poprzez każdą chwilę życia do spotkania z Bogiem, do Jego narodzin we mnie, moje zapalanie świecy i utrzymywanie ognia prawdziwej, czynnej miłości... Świeca roratnia (zwana roratką) jest ważnym symbolem w naszej liturgii. Ta płonąca świeca, ozdobiona często niebieską wstęgą, przypomina postać Maryi, Matki Jezusa, która jest dla mnie najlepszym przykładem gotowości na przyjęcie oczekiwanego Mesjasza. Od Niej mam się uczyć przyjmować każdego dnia Chrystusa do siebie, od Niej nauczyć się roztropności zaufania Temu, Który niebawem przyjdzie. Ona też uczy jak nieść to Światło – Chrystusa – światu. To właśnie Maryja jest niczym roztropna panna. Ona była przygotowana, by powiedzieć to FIAT, bo nieustannie czuwała, bo nieustannie uczyła się miłości, a następnie rozważała w swoim sercu wszystkie wydarzenia zbawcze. Zapalając w tym szczególnym czasie tę wysoką świecę koloru białego lub jasnożółtego, przewiązaną białą wstążką i udekorowaną zielenią (najczęściej mirtem), wspominajmy Tę, która nie bała się zgodzić na misję niesienia światu Prawdziwej Światłości – obiecanego Mesjasza. Uczmy się od Niej wtedy tej zgody „Niech mi się stanie” na naszą misję zapalania świata miłością codzienności.
Duszyczka Nulka
*** Oczekiwanie***
Przed Pierwszą Niedzielą Adwentu
Po Andrzeju
znów nadejdzie czas
gdy każesz czekać
na Swiatło i Głos
każdy inaczej
siedzi chodzi stoi
zamyśla się
przybliża i oddala
tylko staruszki
wycierając kolana w ławce kościoła
zapatrzone w Ciebie -
Hostio Biała
Boże
one nie zapomniały
że
czekać to się modlić...
Duszyczka Irenka
* Wieniec adwentowy *
Stosunkowo młodym zwyczajem, ponieważ liczącym sobie zaledwie sto pięćdziesiąt lat, jest zwyczaj umieszczania w tym okresie w kościołach wieńca adwentowego upleciony z zielonych gałązek drzewa iglastego z czterema świecami które symbolizują cztery niedziele adwentu. Zwyczaj ten pochodzi od protestanckiego pastora i działacza społecznego Johna Hinricha Wicherna (1808). Pastor ów założył w Hamburgu w 1833 roku szkołę i przytułek dla sierot, który był pierwszym z jego dzieł charytatywnych. W późniejszym czasie ów pastor protestancki zakłada jeszcze wiele podobnych instytucji. Pastor bardzo troszczył się o swoich podopiecznych i chciał wprowadzić do sierocińca prawdziwą rodzinną atmosferę, pragnął żeby wszyscy czuli się jak w rodzinie. W Adwencie 1939 roku wpadł na pomysł nowego wystroju świetlicy, który miał sprzyjać modlitwie i wprowadzać większą atmosferę wspólnoty. Na środku sali umieścił wielki wieniec o średnicy dwóch metrów, na którym umieścił dwadzieścia cztery świeczki które miano zapalać w każdy zwykły dzień Adwentu. Wokół tego wieńca gromadzili się każdego dnia podopieczni sierocińca na wspólne śpiewy i modlitwę. W późniejszym czasie ów pastor przeniósł zwyczaj sporządzania wieńca na do innych niemieckich miast. Pastor Wichern zaczął zapraszać ludzi na coniedzielne spotkanie modlitewnie dlatego trochę zmodyfikował swój pomysł sporządzania wieńca. Zmuszony trochę sytuacja zamiast dwudziestu czterech świec zaczął umieszczać tylko cztery z których każda symbolizowała jedną niedziele Adwentu. Zwyczaj ten bardzo szybko rozpowszechnił się w całych Niemczech nie tylko wśród protestantów, ale też wśród katolików. Z czasem zwyczaj umieszczania w kościołach wieńca adwentowego rozpowszechnił się po całym świecie. Światło oraz krąg wieńca ma swoją wymowną symbolikę. Światło symbolizuje nadzieję oraz życie w Bogu a krąg wieńca zgromadzenie całej owczarni wokół swojego Pasterza Jezusa Chrystusa. W całości wieniec adwentowy symbolizuje wspólnotę, która w miłości i radości oczekuje przyjścia swojego Pana.
Duszek Izaak
37 A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
38 Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki,
39 i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
40 Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony.
41 Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.
42 Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie.
43 A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu.
44 Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.
1 W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa:
2 «Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie».
3
Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi:
Głos wołającego na pustyni:
Przygotujcie drogę Panu,
Dla Niego prostujcie ścieżki!
4 Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny.
5 Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem.
6 Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy.
7 A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem?
8 Wydajcie więc godny owoc nawrócenia,
9 a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi.
10 Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.
11 Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną , mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.
12 Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym.
2 Tymczasem Jan, skoro usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów
3 z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?»
4 Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie:
5 niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię
6 A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi».
7 Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze?
8 Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą
9 Po coście więc wyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka.
10 On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę
11 Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.
18 Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego
19 Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
20 Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło.
21 Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».
22 A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka:
23 Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami".
24 Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących). | ||
Powrót
na
stronę główną
Info
o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.
Legalność
materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców. Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl |
||
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl.
Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl,
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół
redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl |
||